Robotická pasportizace veřejného osvětlení

Publikoval(a) Jan Horák v Novinky 7.9 2014

V minulém měsíci jsme začali využívat nové vylepšené měřící zařízení na pasporty, na kterém naši technici pracovali v předešlém půl roce. Zařízení usnadní a především zrychlí měření pasportů v obcích - nový robot má oproti starší verzi více senzorů, které snímají intenzitu osvětlení na vozovce ve třech pruzích. Díky tomu se nejen blížíme normě, ale dosahujeme i přesnějších výsledků měření.

Vylepšení se také týká databázového systému, kam se nyní ukládají data kontinuálně a mnohem rychleji. Nové zpracování robota usnadní práci technikům, kteří díky němu mohou pomocí tabletu rychleji zadávat data o svítidlech VO. Naše zařízení se jednoduše připevní na pasportizační vozidlo, a tím je připraveno k měření. Pasportizační zařízení umí v závislosti na rozmanitosti světelné soustavy naměřit 80 až 100 světelných míst za hodinu s přesností 0,5 m.

Měřící zařízení   

Přínos pro obce

Jednoznačným vylepšením jsou nové přesnější heatmapy, které jsou tvořené kontinuálně přímo při měření světelných míst - odpadá tak práce navíc po měření. Díky vylepšeným senzorům heatmapy lépe odpovídají skutečnosti a zobrazují osvětlenost tak, jak je to v reálné situaci na komunikaci. Díky zobrazení heatmap v barevné škále lze pak jednoduše zjistit, která místa v obci jsou zbytečně přesvětlená a která jsou naopak moc tmavá.

Ukázka heatmapy

Plánovaná vylepšení

V nejbližší době plánujeme zprovoznit senzor, který by automaticky rozpoznal typ zdroje svítidla, a také kamery, které budou měřit výšku stožárů VO. Díky těmto vylepšením bude pasportizační zařízení ještě přesnější a rychlejší.