SATHEA spouští řízení veřejného osvětlení po síti LoRa

Publikoval(a) Jan Horák v Novinky 5.9 2016

SATHEA bude první firmou v ČR, jejíž světla budou mít v sobě integrovaný certifikovaný LoRa čip. Co to je a jak to funguje? Pokud bychom chtěli zjistit na vzdálenost mnoha kilometrů informace o konkrétním svítidle, jako je aktuální příkon nebo případná závada, budeme potřebovat buď složitý radiový spoj s velkou anténou, nebo můžeme využít mobilní sít GSM. Obě řešení jsou drahá a nepružná. Proto přišla technologie LoRa, která vznikla víceméně vyřešením nedostatků výše zmíněných. Tato technologie se dostává do popředí zájmu a, pod křídly ČRa na opuštěné frekvenci analogového televizního vysílání, má obrovský potenciál.

Díky této technologii jsme nyní připravení implementovat do řídící jednotky svítidla LoRa čip v řádu desítek dolarů za kus. Zákazník tedy nemusí téměř nic připlácet.  Správným využitím získají samosprávy výkonný nástroj na řízení celé soustavy. A to mnohem přesněji, než umožňují zastaralé dálkové systémy řízení rozvaděčů. Fantazii se při využití meze nekladou.

Jeden z našich nápadů, který budeme ověřovat, je navádění složek IZS na místo podle intenzity svitu jednotlivých svítidel a využití pro zábleskové vyznačení prostoru pro přistání vrtulníku. Další možností je přisvícení prostoru monitorovaného kamerou. Před příjezdem policie je tak možné vyplašit případného zloděje či násilníka.

A to vše za cenu, která je pouhým procentem nákladů za provoz VO. Mezi příjemné možnosti patří i selektivní snížení jasu svítidel v zástavbě tak, aby přechody a silnice zůstaly nasvětlené podle norem a jiná světla umístěná v méně frekventovaných místech přestala svítit tolik do oken. 

Děkujeme ČRa za možnost být jednou z mála firem, která má privilégium síť zkoušet. Těšíme se, až se s Vámi podělíme o výsledky.

Současně budeme otevírat nová pracovní místa a vyzýváme proto vývojaře, programátory a obchodníky, ať se nám hlásí, pokud chtějí být u toho!